Pestré obsazení i velké návraty: Do RockOpery Praha míří Oidipus Tyranus

05.10.2023

Oidipus Tyranus se vrací na jeviště RockOpery Praha ve velkolepém obsazení. Diváci se mohou těšit na Jana Toužimského v titulní roli, boha slunce Apollóna ztvární Kamil Střihavka a proradného Kreona Viktor Dyk. Představení, které se na jevišti holešovického divadla koná v neděli 8. října v 16 hodin, však nabídne řadu dalších atraktivních jmen i velkých návratů.

Foto: Libor Nedvídek

Jan Toužimský, Kamil Střihavka, Viktor Dyk. Ti ztvární v neděli 8. října v 16 hodin nejdůležitější role v příběhu o thébském králi, jemuž krutá pravda převrátí celý život vzhůru nohama. Opera Milana Steigerwalda a Pavly Forest Oidipus Tyranus se znovu objeví na jevišti RockOpery Praha, a to ve výjimečném obsazení.

Kromě jmenovaných stálic souboru se návštěvníkům představí také Linda Fait, která RockOpeře v jejích začátcích pomáhala určovat její vizuální identitu. Diváci se mohou těšit i na Danielu Gildenlöw Langrovou, mimo jiné představitelku ústřední role v aktuálním mystickém hitu divadla - Lilith: Matka démonů. Iokasté, Oidipovu manželku, pak ztvární výkonná ředitelka, zpěvačka a libretistka Pavla Forest.

"Mám radost, že se na repríze Oidipa Tyrana sejde tak pestré obsazení. Tvoří ho lidé, kteří s námi spolupracují už od začátku. Tato opera měla premiéru už v roce 2009 a jednalo se o první titul, který jsme hráli v našich současných prostorech v holešovické tržnici. Diváci na Oidipa od té doby rádi chodí i opakovaně. Jde také o jedinou naši operu, kterou natočila Česká televize. Záznam je dodnes k dispozici v jejím iVysílání," říká Forest.

OBROVSKÁ CHUŤ HRÁT

Ta zároveň upozorňuje na to, že s nadcházejícím představením se pojí i velké návraty. "Opět mezi sebou přivítáme Šáren Makovcovou a Josefa Šutaru. Museli se vypořádat se zdravotními komplikacemi. Zvládli to velmi statečně a mají obrovskou chuť zase hrát. Soubor jim chce dát největší podporu, jakou může," přibližuje Forest.

Zleva: Viktor Dyk, Pavla Forest, Petr Dopita, Jan Toužimský. Foto: Libor Nedvídek
Zleva: Viktor Dyk, Pavla Forest, Petr Dopita, Jan Toužimský. Foto: Libor Nedvídek

Na jevišti se dále představí zpěvák a básník RAVEN jako slepý věštec Teirésias, Petr Dopita, který předvede také hru na pilu, démonický Petr Opava jako bůh podsvětí Hádés, oceňovaná operní pěvkyně Miroslava Časarová jako bohyně osudu Moira a další.

Kompletní obsazení Oidipa Tyrana na neděli 8. října:

Oidipus (král thébský): Jan Toužimský
Apollón (bůh Slunce): Kamil Střihavka
Kreon (švagr Oidipa): Viktor Dyk
Iokasté (manželka Oidipova): Pavla Forest
Antigona (dcera Oidipova): Linda Fait
Isména (dcera Oidipova): Daniela Gildenlöw Langrová
Moira (bohyně Osudu): Miroslava Časarová
Hádés (bůh Podsvětí): Petr Opava
Láios (otec Oidipa): Petr Dopita
Teirésias (věštec): RAVEN
Mantó (věštkyně): Aneta Aberlová
Thanatos (smrt): Tereza Georgievová
Posel: Josef Šutara
Sfinga: Zuzana Dovalová
Nymfa: Jasmína Georgievová
Pastýř: Martin Sluka
Hlídač: Ian Kodet
Oidipus ve vzpomínce: Miloslav Kočí
Thébané: Šáren Makovcová, Anna Monhartová, Jana Jiroušková
Thébské děti: David Lapčák, Zoja Lišková