Franz Kafka naposledy: RockOpera Praha uvede derniéru komediálního Procesu

27.11.2023
Foto: Libor Nedvídek
Foto: Libor Nedvídek

Absurdní komedie. Tak RockOpera Praha popisuje svoji adaptaci slavného románu Franze Kafky Proces. Diváci budou moci rockovou operu s Viktorem Dykem v hlavní roli zhlédnout už ve středu 29. listopadu. Tentokrát to ale bude naposledy. Jedná se totiž o derniéru.

Už ve středu 29. listopadu bude RockOpera Praha naposledy hrát rockovou operu Proces.

"Proces má v našem repertoáru zvláštní místo, a to vzhledem k tónu, který se naprosto odlišuje od našich ostatních děl. Nové opery ale stále přibývají a některé staré jim musí uvolnit místo. Tato smutná úloha bohužel padla zrovna na Proces. Přijďte si s námi užít jeho derniéru a rozloučit se s ním se vší parádou," uvedla výkonná ředitelka, libretistka a zpěvačka Pavla Forest.

RockOpera Praha uvedla Proces poprvé v roce 2016. Tvůrci Pavla Forest a Milan Steigerwald s ní chtěli vzdát hold svému oblíbenému spisovateli Franzi Kafkovi a jeho dílo interpretovat především jako absurdní komedii a satiru.

"Byť je Kafka vnímán českým čtenářem především jako pesimistický autor, je známo, že při předčítání svého románu Proces brečel smíchy. S naší adaptací chceme vypíchnout jeho vytříbený smysl pro absurdní humor," řekl umělecký ředitel, skladatel a klávesista Milan Steigerwald.

Jiří Zonyga a Jan Toužimský. Foto: Libor Nedvídek
Jiří Zonyga a Jan Toužimský. Foto: Libor Nedvídek

Hlavní roli Josefa K., který se jednou ráno probudí a zjistí, že je zatčen, aniž by mu kdokoliv sdělil důvod, získal Viktor Dyk. Mimo něj se v obsazení objevují také Honza Tláskal, Pavla Forest, Jan Toužimský, Jiří Zonyga, Žántí, Petr Opava, Daniela Gildenlöw Langrová, Miroslava Časarová, Matěj Kohout a další. Režie se ujal Roman Štolpa. Divadlo vydalo k Procesu i dva singly – Žert a Jen pár vět.