Franz Kafka ve svých dílech obsáhl také absurdní humor, který u něj bývá velmi často opomíjen. RockOpera Praha 
se tedy na základě jeho románu rozhodla zpracovat mrazivě komediální  rockovou operu. Premiéra 22. 12. 2016 v RockOpeře Praha. 

DĚJ OPERY

RockOpera Praha zabrousila se svou adaptací Procesu do absurdně humorného a přízračného
světa geniálního Franze Kafky. Josef K. se jednoho rána probudí a zjistí, že je zatčen dvěma muži. Není mu ovšem sděleno, co spáchal. Dvojice mu pouze oznámí, že je proti němu veden Proces. Josef K. nepřijde na to, za co je trestán, a vlastně to pro něj ani pro okolí není nejdůležitější. Hlavní hrdina se totiž soustředí především na to, aby proti němu přestal být onen tajemný proces veden, a aby vyvázl se zdravou kůží z byrokratického a groteskního světa úředníků, právníků a soudců. Jak ale K. putuje od jednoho člověka ke druhému, jeho šance na vysvobození se stále snižují a dostává se do bludného kruhu, z něhož vede jen jediná cesta ven. 

Byť je Kafka vnímán především jako pesimistický autor, je známo, že při předčítání svého románu Proces brečel smíchy. To, co bral jako vytříbený absurdní humor, na mnohé působí pouze jako vyobrazení stísněnosti a  bezvýchodnosti. Jak už sám autor napověděl svými reakcemi při interpretování vlastního textu, dá se na jeho dílo nahlížet také z veselejší stránky. A přesně takový úkol si dala RockOpera Praha ve svém zpracování.

TVŮRČÍ TÝM

Hudba: Milan Steigerwald, libreto: Pavla Forest, režie: Roman Štolpa, choreografie: Irina Andreeva, výtvarník kostýmů: Lucie Konopíková, scénografie: Pavla Forest; grafika: Michaela Fišerová, projekce: Veronika Vacínková, light design, světelná režie: Michal Slunečko, zvuková režie: Marek Ženkl, umělecká maskérka: Hana Šímová, asistent režie: Eva Petrášková, asistent choreografky: Matěj Kohout, jevištní mistryně: Jana Eichlerová, media relations: Zdena Selingerová, Tomáš Kopečný, Jiří Štraub, inspicient: Luboš Vayhel 


OBSAZENÍ

Josef K.: Viktor Dyk, Soudce: Honza Tláskal, Slečna Montagová, Písařka: Pavla Forest, Zástupce ředitele, Mrskač, Malíř Titorelli: Jan Toužimský, Vyšetřující soudce, Strýc: Jiří Zonyga, Slečna Bürstnerová: Žántí, Návladní Hasterer: Petr Opava, Leni​: Daniela Gildenlöw Langrová, Advokát chudých: Miroslava Časarová, Paní Grubachová: Matěj Kohout, Obchodník Block: Lukáš Šimon, Továrník: Salvi Salvatore, Mrskač: Karek Kroupa, Zaměstnanci banky: Irina Andreeva, Zuzana Dovalová, Natálie Lenka Ryšavá, Lukáš Šimon, Eva Petrášková, Jana Eichlerová

FOTOGALERIE

FOTO: SOŇA ŠERÁ, MARTINA JURASOVÁ