Novou sezónu pokřtí Bára Basiková. Diváky v RockOpeře čeká plavba s vikingy i bratrovražda

05.09.2023
Bára Basiková se stane kmotrou nové sezóny v RockOpeře Praha.
Bára Basiková se stane kmotrou nové sezóny v RockOpeře Praha.

Kamil Střihavka, Eva Urbanová, Jan Toužimský, Pavla Forest a další hvězdy divadla RockOpera Praha se těší na novou sezónu. Ta začíná už v září a divákům slibuje divokou plavbu s vikingy, výlet do posmrtného života i bratrovražedný boj o trůn. Novou sezónu v divadle pokřtí zpěvačka Bára Basiková.

RockOpera Praha vstupuje do nové sezóny, kterou začne už 14. září s rockovou operou Trója. Diváci se během podzimu mohou těšit na známé tváře divadla, jako jsou Eva Urbanová, Kamil Střihavka, Jiří Zonyga, Jan Toužimský, Viktor Dyk, Pavla Forest a další.

RockOpera také na jeviště přizve speciální hosty. Tím prvním bude Bára Basiková, která při repríze Tróji pokřtí začátek nové sezóny. Divadlo již letos na scéně přivítalo například výtvarníka Davida Černého či herečky Veroniku Žilkovou a Jitku Čvančarovou.

"Jsme rádi, že se po delší době opět potkáme s Bárou Basikovou. V minulosti nám už křtila knihu Jen pár vět... a v divadle se jí moc líbilo," říká výkonná ředitelka, libretistka a zpěvačka Pavla Forest.

Handpan už zná vítěze

RockOpera Praha navíc uzavřela velkou prázdninovou soutěž. Tři účastníci mohli na facebooku vyhrát po dvou vstupenkách na podzimní sezónu a jeden z nich k tomu navíc získat handpan, exotický hudební nástroj, který vypadá jako UFO a který už před časem začal ve velkém popularizovat umělecký šéf divadla Milan Steigerwald.

"Líbí se mi, jak originální zvuk handpan má. Podle mě tento nástroj nabízí obrovské možnosti. Chci ho ukázat širší veřejnosti a rád bych s ním v budoucnu experimentoval ve své hudební tvorbě," říká umělecký ředitel, skladatel a klávesista Milan Steigerwald.

Divadlo spolupracuje s Jiřím Kášem, předním českým výrobcem NEO handpanů, kterého pravidelní návštěvníci mohli několikrát vidět i na jevišti a který do soutěže věnoval jeden kus svého výrobku. Výherce má možnost handpan získat i s workshopem.

Boj o trůn

Fanoušci se na podzim dočkají nové metalové opery Boj o trůn, která bude vycházet z hudby k dílu 7 proti Thébám. To vyšlo i jako dvojalbum, které je stále v prodeji v e-shopu RockOpery Praha. Opera 7 proti Thébám si letos odbyla svoji divadelní derniéru.

"Se 7 proti Thébám jsme se letos s dojetím rozloučili. Celé dílo již potřebovalo režijně aktualizovat a předělat. Diváci se tedy mohou těšit na operu Boj o trůn, což bude svěží verze souboje dvou bratrů o vládu v Thébách pro rok 2023. Odehrávat se bude v úplně jiném časoprostoru a režie se tentokrát ujme Igor Krištof," přibližuje Pavla Forest.

Jak bude po smrti?

Ta dále upozorňuje, že další letošní derniéru si po 7 proti Thébám odbude absurdně komediální Proces, který adaptuje slavné dílo spisovatele Franze Kafky. Na jevišti se ale oproti tomu v premiéře objeví aktualizovaná verze symfonicko-rockového Barda Thödol.

Obsazení mytické opery inspirované Tibetskou knihou mrtvých a prací Carla Gustava Junga Duše moderního člověka nově posílí Kamil Střihavka. Dílo, které dá návštěvníkům nahlédnout do posmrtného života, se dočkalo i upraveného názvu – Kniha mrtvých: Bardo Thödol.

Vikingové a Ragnarock

Jednou z největších událostí pak bude koncertní premiéra úplně nové opery, která se jako již tradičně bude konat na silvestra. RockOpera Praha se tentokrát nechala inspirovat severskou mytologií. Nejnovější dílo skladatele a klávesisty Milana Steigerwalda a Pavly Forest ponese titul Ragnarock.

"Nejnovější operou chceme navázat na spolupráci s norskou produkcí. Vikingové navíc ovlivnili i život tady v Čechách. Vyplenili nás a ukradli nám nějaké poklady. V Ragnarocku se snažíme pochopit, o co jim šlo, jejich mytologii a jak jejich svět vzniknul a jak zaniknul," říká Forest.

Na scénáři spolupracuje také Kamil Střihavka. Diváci se mohou těšit na bojové scény a kaskadérské výkony skupiny Burdýři, která pod vedením dlouholetého spolupracovníka RockOpery Praha Jakuba Švece jezdí po celém světě a hojně spolupracuje s filmovými produkcemi.

Foto: Nikita Dovzhenko