RockOpera Praha dala filmu Nabarvené ptáče novou skladbu. Videoklip připomíná úspěšný film Václava Marhoula

20.06.2022
Foto: Soňa Šerá
Foto: Soňa Šerá

RockOpera Praha představila nový videoklip ke skladbě Ámen z rockové opery Maria Madonna. Ten vznikl ve spolupráci s režisérem Václavem Marhoulem, který v něm svolil použít záběry ze svého oceňovaného filmu Nabarvené ptáče. Marhoul je držitelem Českého lva, mimo Nabarveného ptáčete režíroval také snímky Tobruk a Mazaný Filip.

Střihu klipu se ujal Nikita Dovzhenko, který je také spoluautorem v zahraničí oceňovaného videa ke skladbě Pláč z hororové opery Vymítač.

"Chtěli jsme, aby se na videu podílel i filmař z našeho tvůrčího týmu. Nikita je náš dlouholetý spolupracovník a kamarád, který už několikrát dokázal, že má pro vyprávění příběhů obrazem obrovský cit. S úkolem sestříhat záběry z Nabarveného ptáčete do pouhých tří minut se popasoval na výbornou," řekla výkonná ředitelka, libretistka a zpěvačka Pavla Forest.

Ta se společně s uměleckým šéfem divadla, skladatelem a klávesistou Milanem Steigerwaldem, rozhodla skladbu věnovat všem obětem probíhajícího konfliktu na Ukrajině. "RockOpera Praha otevřeně nesouhlasí s invazí Ruska na Ukrajinu. Je nám líto všech, které válka zasáhla," dodala Forest.

Václav Marhoul se stal kmotrem opery Maria Madonna, z níž píseň pochází. V RockOpeře Praha se ale objevil i v minulosti. Loni v červnu například pokřtil Annu Kareninu, zatím poslední album divadla.

Spolupráce Pavly Forest a Milana Steigerwalda s režisérem ovšem sahá do ještě dávnější historie. "Před lety jsme nahráli jako kapela King Size píseň Poslední mohykán z města, k níž vznikl videoklip se záběry z Marhoulova filmu Mazaný Filip," připomněla Forest, která zároveň v Marii Madonně hraje titulní roli.

Nejnovější rocková opera vypráví příběh Ježíše Krista z pohledu jeho matky. Jako Ježíš v ní vystupuje Jan Tláskal, operní legenda Eva Urbanová zase jako božský hlas. Protipól k ní představuje Jan Toužimský v roli ďábla. V Marii Madonně hrají také Jiří Zonyga, Viktor Dyk, Daniela Langrová, Raven nebo v neposlední řadě Jana Ricci, která jako Salomé předvádí tanec s živým hadem.