Proti Adamovi, proti Bohu: RockOpera Praha znovu uvede legendu o démonické Lilith

18.10.2023
Foto: Nikita Dvozhenko
Foto: Nikita Dvozhenko

Do RockOpery Praha se již ve čtvrtek 19. října vrátí titul Lilith: Matka démonů. Rocková opera s Danielou Gildenlöw Langrovou, Kamilem Střihavkou, Janem Toužimským, Pavlou Forest a dalšími vypráví legendu o první ženě, která se v Edenu vzepřela Adamovi i Bohu a utekla do pekla.

První žena byla vytvořena z hlíny, ne z Adamova žebra. Vzepřela se svému protějšku i Bohu a utekla do pekla plodit démony. Zhruba tento příběh vypráví legenda o matce démonů Lilith. Námět se rozhodla zadaptovat RockOpera Praha a do titulní role obsadit současný hlas legendárního Precedensu Danielu Gildenlöw Langrovou.

Rocková opera Milana Steigerwalda a Pavly Forest Lilith: Matka démonů se na jeviště holešovického divadla vrátí už ve čtvrtek 19. října a mimo Langrové se v ní divákům představí například Kamil Střihavka nebo Jan Toužimský.

Daniela Gildenlöw Langrová jako Lilith. Foto: Libor Nedvídek
Daniela Gildenlöw Langrová jako Lilith. Foto: Libor Nedvídek

"Lilith bývá často vnímána velmi negativně. My se ale na její příběh díváme jinak. V Edenu jste mohli stát buď na straně Boha, nebo na opačném pólu. Lilith se vzepřela, nechtěla s Adamem souložit v misionářské poloze, protože nerozuměla tomu, proč by měla spočinout pod ním, když byli oba stvořeni z hlíny. Adam se ji pokusil znásilnit, a proto uprchla," přiblížila výkonná ředitelka, libretistka a zpěvačka Pavla Forest s tím, že opera se zaobírá stále aktuálním tématem svobody lidské bytosti.

VIDEOKLIP V REŽII JANA TOUŽIMSKÉHO

Lilith se navíc brzy dočká dvou videoklipů. Jeden z nich vznikne ke skladbě Každej chce bejt krásnej. Jeho režie se ujme Jan Toužimský, který v rockové opeře hraje ďábla.

Jan Toužimský jako ďábel. Foto: Nikita Dovzhenko
Jan Toužimský jako ďábel. Foto: Nikita Dovzhenko

"Jan Toužimský, který píseň nazpíval, se bude ve videoklipu postupně měnit v ďábla. Mimo režie se ujme i kamery. K natáčení použil také dron. Na výsledek se velmi těšíme. Jan je je neobyčejný multitalent a zároveň perfekcionista," řekla Forest.

Postupnou Janovu proměnu v ďábla pomohla ztvárnit maskérka Kateřina Egemová. Svícení se ujal Vojtěch Řehák. "Fanoušci se mohou těšit i na moderní tance v podání krásných tanečnic. Choreografii si vzala na starost Zuzana Dovalová," dodala Forest.

Další videoklip vznikne k písni Eva. Jedná se o duet Pavly Forest a Kamila Střihavky a režírovat ho bude Nikita Dovzhenko, který se podílel například i na oceňovaném videoklipu RockOpery Praha k písni Pláč.