Mystický závěr sezóny: Do RockOpery Praha zavítá Faust i Matka démonů. Divadlo zve do Rockové akademie

31.05.2023
Foto: Nikita Dovzhenko
Foto: Nikita Dovzhenko

RockOpera Praha míří k závěru aktuální sezóny, která se ponese v duchu mystiky a tajemna. V červnu se na jejích prknech objeví oblíbený Faust i novinka Lilith: Matka démonů. Divadlo také pokračuje v propojování s publikem a nadále kolem sebe shromažďuje tvůrčí komunitu nadšenců – Rockovou akademii.

RockOpera Praha se před létem rozloučí s diváky s dvěma představeními mystického rázu. Prvním je Faust. Rocková opera má reprízu 1. června a fanoušci se v ní mohou opět těšit na Jiřího Zonygu v titulní roli a na Viktora Dyka jako proradného Mefistofela. Tvůrci Milan Steigerwald a Pavla Forest se nechali inspirovat ve slavném díle Johanna Wolfganga von Goetha a v roce 2014 poprvé uvedli titul, který se s velkým úspěchem hraje dodnes.

"Faust je dojemný a vzrušující příběh. Jeho rocková adaptace, kterou jsme vytvořili s Milanem Steigerwaldem, příští rok oslaví deset let od prvního uvedení. Jsem ráda, že se lidem stále tak líbí. Navíc obsahuje i jedny z největších hitů, které jsme kdy napsali," říká výkonná ředitelka, libretistka a zpěvačka Pavla Forest.

VZPOURA PROTI ADAMOVI A BOHU

Na Fausta pak 7. června naváže Lilith: Matka démonů. Tvůrci se tentokrát nechali inspirovat náboženstvími a mýty, podle nichž byla první ženou s Adamem v ráji Lilith, která se vzepřela svému muži i Bohu. Poté utekla z Edenu pryč a začala plodit s jinými bytostmi démony.

"Lilith bývá často vnímána velmi negativně. My se ale na její příběh díváme jinak. V Edenu jste mohli stát buď na straně Boha, nebo na opačném pólu. Lilith se vzepřela, nechtěla s Adamem spát v misionářské poloze, protože nerozuměla tomu, proč by měla spočinout pod ním, když byli oba stvořeni z hlíny. Adam se ji pokusil přemoct, a proto uprchla," přiblížila Forest s tím, že opera se zaobírá stále aktuálním tématem svobody lidské bytosti.

V hlavní roli se představí Daniela G. Langrová. Kromě ní a Forest vystoupí i Honza Toužimský, Kamil Střihavka a další.

"Chceme všem moc poděkovat za další úžasnou sezónu. Už se nemůžeme dočkat podzimu. Během něj uvedeme hned dva nové tituly – historickou podívanou Boj o trůn a operu, na níž usilovně pracujeme a kterou odhalíme později," říká Pavla Forest a dodává, že vstupenky na další sezónu si lidé mohou zakoupit už nyní.

ZÁBAVA, VZDĚLÁVÁNÍ A METAL

Divadlo také pokračuje v utváření tvůrčí komunity, která se skládá z nadšenců s touhou zdokonalovat se ve zpěvu, herectví či tanci. Rocková akademie se na jevišti běžně objevuje při standardních představeních RockOpery Praha a baví diváky i při specifických událostech.

Naposledy ji lidé mohli vidět při akcích Máme otevřeno a Galerijní noc, které se 20. května spojily v jeden večer nabitý hudbou i stand-up komedií.

Rocková akademie při představení Vymítač. Foto: Martin Paldus
Rocková akademie při představení Vymítač. Foto: Martin Paldus

"Rocková akademie slouží k utužování komunity kolem divadla a přispívá k našemu regionálnímu působení v Praze 7. Přihlásit se do ní může každý, kdo má chuť na sobě pracovat a zároveň si užít spoustu zábavy," přibližuje ředitelka. Přihlášky mohou zájemci podávat kdykoliv.

Další program si Rocková akademie připravila na 4. červen. V rámci Rodinného dne Prahy 7 bude na Výstavišti Holešovice od 13 hodin ukazovat, jak probíhá její standardní workshop, který se v divadle koná každou sobotu.

V 16:45 pak zamíří na hlavní scénu Rodinného dne, kam ji přijdou podpořit i velké hvězdy RockOpery Praha. Její vystoupení bude klást důraz hlavně na operu Lilith: Matka démonů. Nebude chybět ani ukázka growlingu, tedy techniky zpěvu užívané především v extrémních odnožích metalové hudby.

Po 17. hodině se diváci mohou přijít do stánku RockOpery Praha podívat na vystoupení Matěje Kohouta, pohybového herce, který například ztvárňuje hlavní roli v symfonicko-rockové opeře Kniha mrtvých: Bardo Thödol. Lidé si budou moct na místě koupit i trička, CD, odznaky a další předměty spjaté s RockOperou Praha.

Foto: Nikita Dovzhenko