Antigona a Oidipus slaví narozeniny. V RockOpeře jim popřejí Střihavka s Urbanovou

03.05.2024

S narozeninovými reprízami Antigony a Oidipa Tyrana se do RockOpery Praha vrátí i jedny z jejích největších hvězd – Kamil Střihavka a Eva Urbanová. Divadlo uvede v květnu dvě speciální představení, jejichž součástí bude také focení s herci a hudebníky a autogramiáda.

Antigona a Oidipus Tyranus. Dva tituly skladatele a klávesisty Milana Steigerwalda a libretistky a zpěvačky Pavly Forest, které odstartovaly nejen takzvanou antickou sérii RockOpery Praha, ale také samotnou existenci rockového divadla, letos slaví významná výročí – Antigona osmnáct let od svého prvního uvedení a Oidipus Tyranus patnáct let. Divadlo je uvede v květnu. Při speciálních reprízách diváky čeká autogramiáda s herci a hudebníky i společné focení. 

"Chceme, aby si obě opery své narozeniny pořádně užily. S našimi hvězdami se diváci budou moct vyfotit přímo v hledišti. Návštěvníci také mohou přijít oblečeni v příhodných antických kostýmech. Ve fantazii se meze nekladou," řekla výkonná ředitelka, zpěvačka a libretistka Pavla Forest.

Foto: Libor Nedvídek
Foto: Libor Nedvídek

STŘIHAVKA JAKO APOLLÓN

Oidipa Tyrana s Janem Toužimským divadlo uvede ve čtvrtek 16. května. Boha Slunce Apollóna ztvární jedna z hlavních tváří RockOpery Praha Kamil Střihavka. Antigona se pak na holešovické jeviště vrátí už v neděli 26. května. V titulní roli se představí Žántí, v roli bohyně osudu návštěvníci uvidí světovou operní hvězdu a dlouholetou přítelkyni RockOpery Praha Evu Urbanovou

"S Antigonou a Oidipem Tyranem se do RockOpery vracejí lidé, s nimiž spolupracujeme už od našich začátků. Málokdo z nás tušil, že se oba tituly budou hrát tak dlouho," sdělila Forest.

Oidipus Tyranus vypráví o králi, který se ve starověkých Thébách chce vzepřít svému osudu. Antigona pak o jeho dceři, která se rozhodne pohřbít svého bratra i přes zákaz proradného vládce Kreóna. "Ačkoliv na sebe opery dějově navazují, je každá z nich pro diváka srozumitelná i bez znalosti té druhé," poznamenala Forest.

Součástí antické série je také mnohem mladší Trója a 7 proti Thébám. Druhý jmenovaný titul má již za sebou svoji derniéru a letos se do RockOpery Praha vrátí v aktualizované verzi, zasazené do devatenáctého století pod názvem Boj o trůn. K ní divadlo pořádá 12. května už druhý konkurz, na který se může přihlásit kdokoliv. Přihlásit se lze zde.