PETICE K PODEPSÁNÍ VE ČLÁNKU: Grantová komise odmítá rock. Petici RockOpery Praha už podpořilo dva tisíce lidí. Je to jako za totality, říká Pavla Forest

05.03.2021
Foto: Martin Paldus
Foto: Martin Paldus

RockOperu Praha čeká v pondělí 8. března on-line diskuse s grantovou komisí hlavního města Prahy. Ta už několikrát odmítla žádost divadla o peníze. RockOpera Praha ovšem její důvody odmítá a dala dohromady petici, kterou podepsalo už zhruba dva tisíce lidí.

"Grantová komise hlavního města Prahy naši žádost už několikrát nepodpořila. Uváděla důvody, se kterými nesouhlasíme," potvrzuje výkonná ředitelka, libretistka a zpěvačka Pavla Forest, společně s hudebním skladatelem Milanem Steigerwaldem autorka původních třinácti rockových oper.

"Vytýkají nám, že to, co děláme, není originální. Zároveň nevěří tomu, že sem chodí i lidé, kteří mají rádi klasickou hudbu. To ale není pravda. Chodí sem vedle rockerů také spousta fanoušků vážné hudby. Jedním z nich je například operní pěvkyně Eva Urbanová, která je zároveň i naší účinkující. Svou láskou k rocku a metalu se nikdy netajila," vysvětluje Pavla Forest, podle níž komise odmítá podporovat i rockové nebo jazzové kluby.

"Je neuvěřitelné, že někteří lidé považují rockovou hudbu za méněcennou. Připomíná mi to časy za totality," sdělila výkonná ředitelka s tím, že i to byl důvod k petici. "Nejde jen o přežití RockOpery Praha, ale o obecnou ignoraci rockové i jazzové muziky ze strany grantové komise," upozorňuje Forest.

Další absurdní výtkou grantové komise je podle ní to, že divadlu chybí k obhájení grantu dostatečné množství odborných kritik. "Na to, co děláme, ale u nás odborná kritika neexistuje. Chybí tu vysokoškolský obor, který by se zaobíral výukou rockové hudby, natož rockového divadla, ať už z hlediska hry na nástroj, zpěvu, nebo z hlediska čistě hudební a hudebně divadelní teorie a historie," vysvětluje Pavla Forest.

Jak je vidět, řada lidí zaujímá k věci stejný postoj jako divadlo. Zhruba dva tisíce signatářů nejsou pouze fanoušci, ale i uznávaní umělci, odborníci a lidé, kteří do RockOpery Praha pravidelně docházejí jako do komunitního centra. "Podpisy stále sbíráme. Petiční místo je přímo v divadle RockOpery Praha. Kdo chce, může se k našemu protestu připojit také," uzavírá výkonná ředitelka.

Petici lze také stáhnout níže, podepsat ji a poslat na adresu divadla Komunardů 306/1, 170 00 Praha 7-Holešovice!